A je to tady – pátý, a tedy poslední článek s tipy, jak si můžete trénovat svoje smysly tak, aby to nebyla nuda. Dneska si pochutnáte, protože si budete tříbit svoji chuť.
Vždy si můžete vybrat obtížnost – ochutnávejte poslepu, s kolíkem na nose a bez pomoci hmatu (soustředíte se tak opravdu jen na chuť a hlavně bez pomoci čichu to bude o hodně obtížnější) nebo jen poslepu nebo můžete na všechno vidět.
Pokud si chcete chuť vyzkoušet poslepu, tak bude samozřejmě lepší, když se vydáte do tajů chutí ještě s někým dalším – jeden z vás připraví to, co budete ochutnávat, bude vám to dávat do pusy a vy ostatní můžete hádat, co zrovna v puse máte. Příště se můžete vystřídat.
Také si vždy připravte obyčejnou vodu, abyste mohli jednotlivé druhy jídla zapít a chutě se vám moc „netloukly“.
Vyberte si potraviny, které budou postupně reprezentovat všechny základní druhy chutí – sladké, kyselé, hořké, slané. Můžete ke každému druhu připravit i 2 varianty.
Postupně je ochutnávejte a soustřeďte se pouze na chuťové vjemy a jejich specifičnost a rozdíly. A pokud je ochutnáváte poslepu, tak samozřejmě hádejte, co právě jíte.
Možná jste už byli na nějaké degustaci – nám například připravili o dovolené na Moravě degustaci vín (a já jsem zase, jako před několika lety, využila metodu loci k zapamatování si vín, které mi nejvíc chutnaly, a které jsem si pak odvezla po lahvince domů – píšu o tom tady >>>).
Můžete si ale vybrat úplně jinou tekutinu nebo potravinu a degustaci si udělat doma. Připravte si od jednoho jídla nebo nápoje víc druhů, soustřeďte se na jejich zvláštnosti a zkuste rozpoznat, jaký druh je ten, který právě ochutnáváte.
Vyberete si čokolády, sýry, čaje, kávy nebo třeba zmrzliny? Nebo snad pivo, jogurty, brambůrky nebo oříšky? Možností máte opravdu hodně, tak si degustaci vyzkoušejte.
Domluvte se s rodinou nebo s přáteli, vyberte si jednu základní potravinu – např. těstoviny, cuketu, dýni… a každý ji připravte na jiný způsob. Zkuste potom při ochutnávání říct, jaké další ingredience, koření, bylinky apod. byly v jídle použity.
Je to vlastně také taková degustace, protože (třeba) 5 běžných porcí (od každého 1), byste asi nezvládli. I když, kdo ví…
Napadá mě víc možností, jak můžete zkoušet nové chutě. Nákup, restaurace, cizokrajný večer, dovolená. Vezmeme si to postupně.
Nákup – zkuste příště nenakupovat popaměti to, na co jste zvyklí. Podívejte se pořádně po obchodu a kupte si něco, co jste ještě nikdy neochutnali. Můžete začít opatrně, např. jiným druhem sýra, ale můžete se i „odvázat“ a koupit si cokoliv z regálu potravin z cizích států – i to, co zatím ani nevíte, co je. No a doma ochutnejte.
Restaurace – je to zase o tom samém jako u předešlého nákupu – až půjdete do restaurace, vyberte si tentokrát jídlo které je pro vás neznámé, zatím nevyzkoušené. Objevíte opět nové možnosti a… chutě.
Cizokrajný večer – vyberte si jakýkoliv cizí stát, zjistěte, co tam mají jako tradiční pokrmy a zkuste si je doma připravit. Můžete to zkusit jako překvapení pro partnera či celou rodinu nebo na večer s přáteli. Vyberete si Francii, Španělsko, Vietnam nebo nějaký úplně jiný stát?
Dovolená – až pojedete na dovolenou, nezůstávejte jen v hotelové restauraci vašeho resortu, ale vydejte se do místních restaurací, hospůdek, taveren, kolib… a vyzkoušejte něco pro vás zatím neznámého, co jedí místní a vyzkoušejte pro vás nové chutě.
Dalo by se říct, že svoji chuť trénujete vlastně pokaždé, když cokoliv jíte nebo pijete. Ale… je to tak doopravdy? Soustředíte se právě na chuť, když něco jíte? Nebo při jídle myslíte na to, co ještě máte udělat, povídáte si s kolegou nebo jíte ve chvatu, protože už jste měli být někde jinde?
Tak začněte už dnes – trénujte svoji chuť kdykoliv budete jíst nebo pít, zkuste si to uvědomit a soustředit se jen a pouze na chuť. Určitě si jídlo víc nejen vychutnáte, ale i užijete.
Tím jsme ukončili sérii článků, jak si můžete trénovat svoje smysly (protože smysly jsou pro naši paměť důležité – všechny informace nám jdou do paměti právě přes naše smysly a smysly jsou důležité i při vytváření paměťových technik – psala jsem o tom i v tomto mém právě teď nejčtenějším článku >>>).
A tady v odkazech najdete předešlých celkem 20 tipů, jak si můžete potrénovat sami nebo s přáteli svůj sluch, zrak, hmat a čich. Čím začnete jako první?