Věděli jste, že do naší paměti nám všechny podněty a informace přicházejí díky smyslům? Proto se první část naší paměti nazývá smyslová (senzorická). A proto je také dobré si čas od času naše smysly potrénovat, aby dobře fungovaly a tím si můžeme zlepšit i svoji paměť.
Víte ale jak? Dám vám několik tipů, které můžete využít třeba i pro zábavu s rodinou, přáteli, dětmi, vnoučaty…
Dnes začneme sluchem a na další smysly se postupně zaměříme v dalších článcích.
Klasická hra na potrénování sluchu je hra na ozvěnu. Stoupnete si nebo sednete od sebe kousek dál a jeden z vás povídá různou hlasitostí písmena, slova, věty i nesmyslné výrazy nebo třeba zpívá melodie a druhý, který je od něj dál, to opakuje.
Sluch si můžete potrénovat i díky pexesu. Opravdu! Existuje totiž tzv. sluchové pexeso. Znáte ho? Buď si ho můžete koupit nebo i vyrobit – není to tak složité. Vždy do 2 žlutých obalů z kinder vajíček, do jakýchkoliv menších umělohmotných lahviček nebo dřevěných dóziček s uzávěrem, do krabiček od fotofilmů apod. dáte stejnou náplň – dřevěné korálky, rýži, minirolničky, fazole, písek… a pak už jen hledáte, které 2 zvuky jsou mezi ostatními stejné.
Další tip na procvičení sluchu můžete provozovat doma nebo kdekoliv venku. Buď můžete být od sebe otočeni zády nebo hádající může mít přes oči zavázaný šátek nebo pokud jste doma, tak každý můžete být v jiné místnosti.
Jeden z vás vyluzuje zvuky pomocí věcí, které máte kolem sebe – doma např. dá pokličku na hrnec, zamíchá lžičkou v hrnečku, zavře šuplík…, venku se můžete trefit šiškou do stromu, zavřít branku, šlápnout do louže… a druhý hádá buď jen slovně, co to bylo za zvuk nebo to neřekne, ale půjde udělat to samé, aby to udělalo ten samý zvuk.
Různé zvuky si dnes můžete i sami nahrát na mobil. Můžete nahrávat zvuky domácnosti, přírody, města… Potom si je můžete navzájem pouštět a hádat, co to je za zvuk.
Pokud nechcete vymýšlet, jaké zvuky domácnosti byste mohli nahrát, můžete využít i moji nahrávku, na které v první půlce slyšíte postupně pouze zvuky a ve druhé půlce vidíte i obrázek toho, čím jsem zvuky dělala – video najdete v tomto odkazu >>>
Nemusíte umět hrát na jakýkoliv hudební nástroj a stejně si můžete zahrát na muzikanty. Stačí umět poklepávat, bouchat, ťukat a buď si najít věci, které se k tomu dají použít, jako jsou klacíky, tužky, lžíce, kastrůlky, pokličky, vařečky apod. nebo si najít doma v zapomenutých hračkách či koupit různé jednoduché hudební nástroje jako jsou bubínek, tamburína, triangl, zvonkohra, ozvučená dřívka, kastaněty, rumba koule… (tyto nástroje se dají koupit i v sadách za opravdu přívětivý peníz).
Potom můžete buď jeden po druhém opakovat, co ten před vámi hrál – takže si musíte zapamatovat i rytmus nebo položíte všechny hudební nástroje do řady a ten, kdo bude hádat, se otočí zády a další si vybere jakýkoliv nástroj, zahraje na něj, zase ho položí zpátky a hádající se pokusí najít správný hudební nástroj, na který se teď hrálo a hru zopakuje.
Takto si můžete postupně ztížit obtížnost tím, že zahrajete při jednom hádání postupně na více nástrojů a hádající musí zopakovat i stejné pořadí.
Tak to bylo 5 tipů, jak si můžete trénovat sluch, který vyzkoušíte jako první? V dalším článku se zaměříme na trénování zraku, tak mě nezapomeňte sledovat, ať vám to neuteče.
A jestli se chcete dozvědět, jak jinak si ještě můžete zlepšit svoji paměť, tak zkuste začít používat paměťové techniky, zapamatujete si díky nim úplně cokoliv – na konkrétní tipy, jak je používat, se podívejte zde >>>