Jak si trénovat svoje smysly 2. – zrak

smysly, zrakové vnímání

Zrak je smysl, který zřejmě používáme ze všech našich 5 smyslů nejvíc.

Samozřejmě existují rady a tipy na cvičení pro lepší zrak, jako například více se dívat do zeleně, střídat zaostřování na kratší vzdálenost s koukáním se do dálky nebo očima „objíždět“ tvar předmětu, třeba listu na stromě.

My se ale zaměříme na trénování zraku, které je spojené i s trénováním našich mozkových závitů. Opět to budou tipy, které můžete zkoušet sami nebo společně s někým dalším – s rodinou, s přáteli… Tak jdeme na to.

Puzzle

Může to někomu na první pohled připadat jako nuda, skládat puzzle, ale v dnešní době jich je v nabídce tolik, že si můžete vybrat mimo klasických s vyobrazením krajiny, zvířat, měst… i docela jiné.

Co třeba vyzkoušet puzzle s hádankou? Nebo byste viděli jako větší výzvu složit si puzzle v jedné barvě? Viděla jsem i puzzle bez obrázku čistě průhledné – vypadá jako spousta sklíček. A co takhle 3D puzzle? Nebo svítící?

I z materiálu si můžete vybírat – puzzle se dělají z papíru, plastové, dřevěné i ocelové.

Díky skládání puzzle si potrénujete nejen zrak, ale i prostorovou orientaci a navíc to pomáhá při budování rezervní mozkové kapacity, jak jsem už o tom psala v tomto článku >>> Tak jaké puzzle si vyberete jako první?

Čísla nebo písmena

Buď sami nebo ve dvojici navzájem si na větší papír rozepište po celé jeho ploše čísla od 1 do 30, 50 nebo klidně do 100 – záleží jen na vás.  Ale ne pěkně do řady a jak jdou za sebou. Tak, jak vás to napadne – jednička může být vpravo dole, dvojka uprostřed papíru, trojka vpravo nad dvojkou a čtyřka vlevo nahoře… prostě všechna čísla rozprostřete po celé ploše různě na přeskáčku.

Každé číslo můžete napsat jinou barvou, jinak veliké nebo můžete kolem nich dělat různě barevná kolečka nebo plochu pod nimi různobarevně vybarvit. Úkolem potom bude co nejrychleji najít všechna čísla tak, jak jdou za sebou. Můžete je hledat i sestupně nebo nejdřív jen sudá, potom zase lichá.

Jedno už hotové podobné cvičení najdete v mém projektu Mozek v akci.

To samé můžete udělat s písmeny – na papír rozepíšete písmena a potom je hledáte tak, jak jdou v abecedě za sebou. Další variantou je vymyslet vždy na každé nalezené písmeno slovo na téma, které si předem dohodnete, například cestování, vybavení domácnosti…                

Labyrinty

Můžete využít některý z mnoha labyrintů, které najdete na internetu – stačí zadat do vašeho vyhledávače slovo „labyrint“ a chtít vygenerovat obrázky a vyjede vám jich spousta. Hodně jich je také na stránkách Pinterestu a tam najdete i hodně složité. Nebo se dají koupit sešity plné labyrintů.

No a aby to bylo ještě zábavnější, tak si zase ve skupině můžete labyrinty namalovat sami.

Příběh z obrázku

Na příběh z obrázku využijte jakýkoliv zajímavý obrázek z knížky, z časopisu, z kalendáře či z internetu… Nejdřív se pozorně podívejte, co všechno na obrázku je a potom začněte vyprávět příběh, do kterého zahrnete úplně všechno, co na něm vidíte. Popusťte uzdu svojí fantazii (ta se hodí i při vytváření paměťových technik) a pokuste se být co nejdetailnější.

Když budete vymýšlet příběhy ještě s někým dalším, můžete soutěžit, kdo z vás vymyslí nejdelší nebo nejvtipnější příběh nebo mohou vaše příběhy na sebe navazovat.

Barvy kolem nás

Tady v tom případě se stačí pozorně dívat kolem sebe. Kdykoliv – když jste doma, na zahradě, na procházce, jedete v autě (jako spolujezdec samozřejmě).

Zadáte si předem barvu a díváte se kolem sebe, abyste našli co nejdříve věc, která má tu kterou barvu. Nebo co nejvíc předmětů té konkrétní barvy. Samozřejmě zase můžete hledat barvy s někým a pak soutěžíte, kdo barvu najde dřív nebo kdo toho najde víc. Můžete si určit i časový limit a až vyprší, hledejte další barvu.

Vyberte si, jakým tipem začnete a procvičujte si zrak, ať už sami nebo s někým. Příště vám napíšu tipy na potrénování dalšího smyslu – tentokrát to bude hmat. O sluchu si můžete přečíst tady >>.

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře