Jak si trénovat svoje smysly 3. – hmat

hmat, smysly

Po tipech, jak si můžeme trénovat sluchzrak, tu pro vás mám dalších 5 tipů a tentokrát budeme trénovat třetí z našich smyslů – hmat.  

Využijte teď skvělého načasování, kdy právě začalo léto a vyzkoušejte některý z  nápadů při setkání s rodinou nebo přáteli a potrénujte si hmat společně. Bude vás to určitě bavit ještě víc.

Kneippův chodník

Možná vás to překvapí, ale začneme s nohama. Vždyť hmatové receptory máme po celém těle, tak proč ne? Navíc chůze po tomto chodníku prospívá celému tělu.

O co jde? Je to chodník složený postupně z různých materiálů a vy po něm chodíte naboso. Už jsem potkala několik takových chodníků vytvořených pro veřejnost, např. v rakouském městečku Altaussee, v  parku u maďarských lázní v Bükfürdö, ale i tady u nás – jeden v Javorníku na Šumavě a druhý včera na zřícenině hradu Cornštejn.  Vždycky si zuju boty a jdu si ho projít.

Takový chodník si  můžete klidně vyrobit i sami. Stačí vám k tomu kousek místa a šišky, kůra, oblázky, větvičky, trávu, seno, mech…

Správně při této metodě chodíte střídavě ve studené a v teplé vodě, ale na takové chodníky narazíte jen málokde, běžně dostupné bývají chodníky bez vody, takže do jeho tvorby se klidně můžete pustit.

Viděla jsem i tzv. ortopedické podlahy, což jsou různobarevné čtverce ve tvaru puzzle s různě tvarovanými povrchy, po kterých můžete chodit i u vás doma. Ale určitě bude lepší si zajít do lesa pro materiál a vytvořit si svůj vlastní chodník. Nebo si zujte boty na procházce a trénujte si hmat přímo v lese.

Hry pro nevidomé

Byla jsem se podívat v Kavárně Potmě a před ní jsme si ještě mohli vyzkoušet různé pomůcky pro nevidomé včetně několika her. I jinak obyčejné pexeso, Člověče, nezlob se nebo domino tak získávají úplně jiný rozměr.

Pexeso i domino si můžete doma vyrobit sami. My jsme si zkoušeli jejich dřevěnou variantu, ale můžete určitě vyzkoušet i papírovou.

Na pexeso si nastříhejte několik dvojic čtverců ze čtvrtky a na každou dvojici nalepte jakýkoliv tvar vystřižený např. z pěnové gumy Moosgummi (nebo z něčeho, aby to bylo na papíru více vyvýšené). Mohou to být běžné geometrické tvary, ale třeba i motýl, květina, domeček…

Na domino si na vystřižené obdélníky ze čtvrtky můžete nalepit větší puntíky nebo různé tvary. Záleží na vás, co si vymyslíte a jaké domino budete chtít hrát.

Braillovo písmo

I díky tomuto písmu pro nevidomé si můžete trénovat svůj hmat. Je to vlastně systém plastických bodů vyražených v papíru. Každé písmeno má svůj „kód“. Na internetu najdete spoustu tabulek, díky kterým se dozvíte, jaký kód patří k jakému písmenu či číslici. Pak už si stačí jen vzít silnější špendlík nebo menší hřebíček a čtvrtku a „napsat“ si svoje slovo, větu, kratší příběh.

Určitě toho můžete využít i k šifrování zpráv. Zároveň si tím tak procvičíte i svoji paměť. A (nejen) v létě z toho mohou být krásné bojovky.

Archeologové

Vždycky jsem si chtěla vyzkoušet být archeologem a zkusit najít něco na jejich nalezištích (když byste věděli, kde berou dobrovolníky, dejte mi o tom vědět). Sice bych asi nejdřív nevěděla, co to je, ale časem bychom na to přišli. A vy si to můžete vyzkoušet třeba hned.

Je lepší si zahrát na archeology s někým dalším, Jeden z vás schová do krabice, do sáčku nebo do písku několik předmětů a další z vás pak předměty poslepu hledá a aniž by se na ně podíval, tak jen podle hmatu hádá, co to může být.

Předměty můžete zkusit poznávat i jen tak, že je vám dá někdo do natažené ruky. Nebo vás může sedět víc kolem stolu, všichni mimo jednoho máte zavřené oči a postupně si podáváte předměty z ruky do ruky, aniž byste se na ně podívali. A abyste dalším nenapovídali, co jste vy už poznali, tak si předměty zapamatujete a pak si až na konci všichni povíte, co jste kdo poznal. A zase si tím potrénujete i svoji paměť.

Hmatová tabule

Nejen pro děti či seniory si můžete vytvořit tzv. hmatovou tabuli nebo hmatovou krabici. Buď na dřevěnou desku přiděláte nebo do větší krabice poskládáte různé předměty, se kterými se různě manipuluje. Co můžete použít?

Tak třeba zip, tkaničku, vypínače, zapínací přezky, posunovací velký dřevěný korálek na pevném různě zprohýbaném drátku, pohyblivá ozubená kolečka do sebe navzájem zaklesnutá, klíč v zámku, starý natahovací budík, zvonek na kolo, kus látky se zapnutými knoflíky, petlice…

Můžete si zadat čas, během kterého musíte zvládnout všechny předměty správně použit nebo si můžete stopovat, kdo k tomu potřebuje kolik času – a rychlejší samozřejmě vyhrává.

Jakou hru si vyzkoušíte nejdřív? Stane se z vás archeolog, vyzkoušíte si trochu svět nevidomých, zkusíte na čas zapínat, zavazovat, zamykat… nebo se projdete po chodníku sestaveném z různých materiálů?

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře