Zamotanou hlavu vám vyléčí myšlenkové mapy

Měla jsem v hlavě spoustu nápadů a nevěděla jsem, s čím mám začít a co chvíli počká. Zdálo se mi, že důležité je úplně všechno, a proto musím dělat teď hned všechno najednou. Jenže… Určitě to znáte taky. Potom přeskakujete z jedné věci na druhou a nic neuděláte pořádně. Já pak z toho mívám spíš stres, že nic vlastně nestíhám a všechno je špatně.

Co s tím?

Přemýšlela jsem, co s tím, až jsem si vzpomněla na myšlenkové mapy. No jasně, to je to pravé řešení! Myšlenkové mapy nejsou výborné jenom pro studenty, aby si ujasnili a zapamatovali učení, ale i pro nás, ostatní „normální“ lidi.

Myšlenkové mapy jsou totiž skvělé, když chceme:

plánovat,

organizovat,

rozhodovat se,

řešit problémy,

ujasňovat si nápady nebo projekty,

promýšlet obsah a průběh práce,

rozdělovat úkoly,

pochopit souvislosti,

urovnat si myšlenky,

pochopit sám sebe

a taky si pamatovat.

Tak jsem si vzala čistý nelinkovaný papír, velikosti A4, dala si ho před sebe naležato, doprostřed napsala hlavní téma mého problému, který potřebuju vyřešit, a potom jsem už jenom nechala volně proudit myšlenky, které mě s tím tématem napadaly a postupně je domalovávala a dopisovala, jako paprsky od sluníčka, do mapy.

A za chvíli byl problém vyřešený. Opravdu! Tak skvěle myšlenkové mapy fungují. Kolik jsem si mohla ušetřit času a nervů, když bych to udělala dřív…

Vyzkoušejte je

Když si chcete myšlenkové mapy vyzkoušet poprvé, zvolte si jednoduché téma, které je srozumitelné a je vám blízké. Na mých kurzech začínáme třeba s plánováním oslavy. Může být jakákoliv – narozeniny, grilovačka nebo zahradní párty, setkání s přáteli po letech, firemní večírek… Cokoliv vás napadne.

Doprostřed papíru si namalujte symbol nebo napište nejdůležitější slovo, které téma vystihuje. V případě narozenin to může být třeba slovo Narozeniny, číslice, která označuje věk oslavence nebo si tam namalujte dort. Nemusí to být jako od malíře, je to jenom pro vaši potřebu, tak se toho nebojte 😉

Od středu si potom paprskovitě namalujte nejsilnější, tzv. hlavní větve, na které si napište hlavní myšlenky, které vás k tématu napadají. V našem případě to může být třeba Místo, Hosté, Program, Občerstvení, Propriety…

Vždycky by měla být každá myšlenka (nejenom ty hlavní) napsaná velkými tiskacími písmeny a jedním výstižným slovem, popřípadě krátkým souslovím, abyste se v tom snadno orientovali. Proto si taky ke každé hlavní větvi přiřaďte jednu barvu a tu samou nebo její další odstíny, dodržujte i při malování navazujících tenčích větví. Já proto na myšlenkové mapy ráda používám fixy.

Hlavních větví by mělo být nejvíc devět, aby to bylo ještě přehledné a nejlíp kolem pěti až sedmi, aby to bylo snadno zapamatovatelné.

K těm hlavním malujte a popisujte větve tenčí, kde budete hlavní myšlenky rozvádět. K hlavní větvi s myšlenkou Místo si napište varianty, které vás napadají, kde by se oslava mohla konat. Může to být Doma, Restaurace, Klub…

A k těm možnostem si domalujte a dopište třeba větve Pro a Proti, kam doplníte argumenty, proč vám to místo bude a proč nebude vyhovovat. Tak si snadno zjistíte, jaké místo by bylo nejlepší.

V myšlenkových mapách se dobře využívají pro rychlou orientaci a ujasnění i symboly, obrázky, šipky apod. Je to čistě na vás, co si kde a jak poznačíte.

K hlavní větvi Hosté si připište tenčí větve Rodina, Přátelé, Kolegové… a k nim už můžete na další větve sepsat postupně „seznam“, abyste na nikoho nezapomněli.

Tak pokračujete s každou hlavní myšlenkou, až budete mít ve všem jasno. Realizace oslavy podle takhle sepsaného plánu bude hračka.

Výhodou myšlenkových map…

…totiž je, že máte všechno najednou na jednom papíru a je to přehledné.

Navíc, když vás napadne něco dalšího, snadno to do ní domalujete a dopíšete. Když chcete novou myšlenku dopsat na papír, kam jste si všechno napsali v řádcích, tak se vám to tam buď už nevejde nebo to dopisujete různě po stranách nebo mezi řádky a je v tom zmatek.

A když si necháte všechny vaše nápady jenom v hlavě, tak se vám myšlenky motají jedna přes druhou a jste nervózní, že na něco zapomenete, nebo že děláte všechno najednou a vlastně nic pořádně. Přesně jako já, než jsem se odhodlala k tomu, napsat vám tenhle článek. Teď už mám klid a ve všem jasno.

V čem si potřebujete udělat jasno vy? Za ten klid, přehled a ujasnění si důležitých věcí přece stojí zkusit něco novýho – třeba si vytvořit svoji první myšlenkovou mapu.

Pro vás zdarma

Chcete si tak skvělý nástroj pro uklidnění myšlenek v hlavě, jakým jsou myšlenkové mapy, vyzkoušet podle videonávodu? Klikněte zde na odkaz a stáhněte si ho zdarma >>>

Přes 20 myšlenkových map v praxi

Nebo jste už někdy o myšlenkových mapách slyšeli nebo jste je dokonce vyzkoušeli, ale hodily by se vám nové tipy, jak konkrétně myšlenkové mapy používám já? Pro vás je tedy tento odkaz – klikněte zde >>> a naučím vás používat víc jak 20 typů myšlenkových map.

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře