Co zajímá „běžného uživatele paměti“

Rozhovor do facebookové skupiny byl další moje „poprvé“. Vždy se před rozhovorem tak trochu bojím, ale nakonec se vše povede, stejně jako tentokrát, paráda! Mária se mě ptala na to, co většinou každého „běžného uživatele paměti“ zajímá a myslím, že jste to i vy, takže určitě i vám přijde vhod spousta tipů z tohoto rozhovoru, jak si můžete svoji paměť užívat 🙂

Rozhovor si poslechněte tady ve videu. Hlavní body, na co se Mária mě ptala, jsem vám napsala sem pod video.

20 kilometrů zpátky domů kvůli špatné paměti?

Jako první Máriu zajímalo, jak si má pamatovat, že vypla žehličku. Stalo se jí totiž, že se vracela 20 kilometrů zpátky domů autem, aby zjistila… že ji vypla. Myslím, že to jsou nejčastější situace, které lidi svádí na svoji špatnou paměť. A přitom to je jen naše špatná pozornost, chcete-li, špatná disciplína. Takže jsme probraly, jak nám vědomá pozornost na to, co pávě děláme, krásně zlepší naši „špatnou paměť“. A nejen v situaci, kdy potřebujeme vypnout žehličku. (Podrobněji o tom píšu i v mém prvním e-booku o paměti – toto je odkaz na něj,)

Jdu koupit 3 věci a minimálně 1 z nich zapomenu…

Taky se vám to stává? Myslím, že nám všem úplně běžně. Pokud si ale na ten nákup (i když malý) vytvoříme paměťovou techniku, určitě přineseme domů všechno, co jsme chtěli.

A navíc můžeme ušetřit i čas a peníze.

Vážně! V rozhovoru si to potvrdíte a ještě se dozvíte, proč si na nákup vytvářím příběhy nebo proč chce chleba pomáhat a proč je mléko škodolibé. Jo a Mária přišla i na další důvod, proč si zkusit nákup pamatovat, i když si ho původně napíšete na lístek.

co nezapomenout koupit

A jestli se budete chtít naučit používat moji nejoblíbenější paměťovou techniku, o které taky v rozhovoru mluvím a používám ji nejen na nákup, ráda vám pošlu praktický návod, jak na to – objednejte si ho tady: Jak si lehce pamatovat

Jak si můžeme pamatovat cestu v neznámém městě?

Potřebujete jet někam, kde jste ještě nebyli a bojíte se, že tam zabloudíte? Pomoc je jednoduchá, připravte se na cestu předem a vytvořte si na ni paměťovou techniku – jednotlivá místa i třeba dopravní prostředky si uložte na tzv. paměťovou cestu a vždycky trefíte! V rozhovoru najdete konkrétní příklad.

A ano, je ta samá technika, o které jsem psala u nákupu jako o moji nejoblíbenější a na kterou můžete získat ode mne praktický návod.

2 tipy na pamatování si čísel

Čísla jsou všude kolem nás – máme 12 měsíců v roce, nejčastěji jezdím autobusem číslo 7, mám 2 sourozence, velikost bot 41, bydlím v 1. patře… A přesně to nám může pomoci v jedné paměťové technice pro zapamatování si třeba telefonních čísel. Dlouhá čísla si rozdělíme na menší podle toho, co nám připomínají a vytvoříme si z nich postupně příběh. (Už jsem o tom psala i v tomto článku >>>)

jak si pamatovat číslo

Ale protože v rozhovoru je opravdu spousta tipů, dozvíte se v něm ještě i druhé technice na pamatování si čísel. Pak si můžete vybrat, která vám víc sedí. Já sama je různě střídám.

Zbystřete! K čemu nám pomůžou vidličky a lžíce?

Padla i otázka, jak si můžeme doma trénovat mozek. Stačí k tomu hrát karty? Nebo skládat puzzle? Nebo se máme pídit po sofistikovanějších metodách?

Těch tipů je spousta a i hraní her nebo skládání puzzle do nich patří. O některých jsem už psala v článku, který se týkal prevence demence >>> a o některých se dozvíte právě v rozhovoru – povídám v něm i o tom, že si trénujete svůj mozek, když si doma vyměníte vidličky za lžíce, protože váš mozek musí při sahání pro příbor začít přemýšlet, neděláme to v tu chvíli automaticky, bez přemýšlení.

lžíce a vidličky

Může naše rychlá doba škodit naší paměti?

Mária prý věčně hledá brýle. Někdo zase klíče. Nebo mobil. Nebo… (doplňte si to vaše, co často hledáte). Může to vypadat jako špatná paměť, ale… může to být i to, že nemám čas, chvátám, jsme prostě zrychlení? Určitě ano a s tím souvisí pravá příčina, proč hledáme věci – když odkládáme brýle, myslíme už na něco jiného a neuvědomíme si, kam je pokládáme. A pak je hledáme.

V rozhovoru Mária přišla na jedno řešení – uvědomit si, kam brýle dává, ale já jsem ji poradila podle mě jedno lehčí. Poslechněte si to 🙂

Zlepšete si fantazii, zlepšíte si paměť

V knížce „Myšlenkový graf “ jsem našla nádhernou větu: Paměťové techniky využívají mozek způsobem, ke kterému byl navržen. Škoda, že nás je nikdo nenaučil používat. A když chceme začít v dospělosti, dělá nám to problém, protože už nejsme zvyklí si vymýšlet.

Fantazie je podle nás jen pro děti a do našeho dospěláckého světa se nehodí. Ale vymýšlení příběhů, jak jste už asi pochopili, je pro paměťové techniky to základní, co využívají. Tak to změňme a začněme si vymýšlet, ať si lépe pamatujeme.

děti a jejich fantazie

To nejdůležitější nakonec

2 nejdůležitější doporučení nakonec? Jsou jednoduché a už tady o nich byla řeč. Ale jaké to jsou konkrétně, to se dozvíte ve videu, tak si ho pusťte. A pak mi napište, co už z toho používáte nebo co jako první vyzkoušíte.

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře