Probírala jsem moje starší videa a zjistila jsem, že jsem jich několik natočila při různých cestách. Že prostě i při cestování je spousta situací, kdy svoji paměť chceme zapojit a je fajn, když nám funguje a nemusíme být ve stresu z toho, že jsme si něco nezapamatovali. Tak se na ně podívejte, třeba vás inspirují a příště si budete líp pamatovat i vy.
Nebaví mě, když jdu do vlaku, mám zarezervované místo a musím se pořád dokola dívat na jízdenku, jaké číslo má můj vlak, vagón a sedadlo. Tak si to radši zapamatuju – použiju paměťovou techniku na čísla, jízdenku můžu klidně nechat v kabelce a jdu najisto.
Paměťových technik na zapamatování si čísel je víc. Technika z videa je o tom, že si číslice převedete na symboly, které vám jednotlivé číslice připomínají, seřadíte si je, jak jdou za sebou a spojíte si je do příběhu. Na konkrétní příklady se podívejte v prvním videu, jsou tam pro vás hned tři.
Když jsem se jednou v Praze náhodou zatoulala do jednoho z pivovarů, byla jsem tam zrovna bez manžela a bylo mi líto, že si to tam se mnou neužije. Tak jsem ho chtěla aspoň nalákat na náš příští společný cíl v Praze a na ukázku jsem si chtěla zapamatovat piva, která pivovar nabízí.
A povedlo se mi to, protože jsem k tomu použila paměťovou techniku, ve které jsem si každý druh piva spojila příběhem s jedním místem u nás v bytě. Pak jsem se už jen v mysli naším bytem prošla a v hlavě mi postupně běžely příběhy, které se v našem bytě odehrávaly a tím jsem si vzpomněla na všechna piva. Manžel byl nalákán a příští společnou návštěvu v Praze to bude určitě náš cíl.
Ve videu vám tentokrát neprozradím příběhy, díky kterým jsem si vše z paměti vybavila (na konkrétní příklady se můžete podívat v tomto článku, kde jsem se snažila si zapamatovat názvy vín ve vinném sklípku >>>), ale uvidíte už výsledek – jak jsem si na všechny názvy piv vzpomněla, že to fakt funguje. Zato vy si ve videu můžete vyzkoušet svoji paměť, tak ho sledujte pozorně!
Vyjeli jsme si na výlet do krásné přírody. Vybrat si jiný termín, tak by to mohlo být úžasný. Jenže, u ženy nikdy nevíš, co přijde… A navíc jsme podcenili čas a v neznámém terénu jsme docházeli zpátky k autu potmě. To já opravdu nemám ráda.
Ale jinak cíl to byl skvělý, určitě se tam ještě jednou podíváme a víc si to užijeme. Krásná byla nejen příroda, ale i názvy rybníků, kolem kterých jsme šli. Schválně, podívejte se na video, jak poetické názvy to byly. A uslyšíte i příběh (to je základní paměťová technika), který byl v tu chvíli hodně aktuální a díky kterému jsem si zapamatovala jejich názvy a to navíc v pořadí, ve kterém jsme kolem nich šli.
To jdu takhle jednou lesem a tam uvidím ceduli se zajímavou informací o cestě, po které jdu. Chci si zapamatovat letopočet, který je na ní napsaný a… naštěstí to dokážu. Tentokrát jsem zkombinovala dvě paměťové techniky pro pamatování si čísel – nejdřív jsem si první číslici asociovala s informací, o které jsem už o cestě věděla a poslední číslici jsem si zase zaměnila za symbol. Poslechněte si ve videu, jak jsem paměťové techniky spojila:
Je prostě úžasný, když znáte a umíte používat paměťové techniky a dokážete si poradit i na cestách, když si chcete cokoliv zapamatovat. Pro další konkrétní tipy se podívejte i na další články, v každém objevíte novou inspiraci, jak si můžete lépe pamatovat >>>
A pokud se chcete sami naučit používat tyto 3 základní paměťové techniky z videí (+1 navíc), které já sama nejčastěji používám a které mi už 10 let hodně ulehčují život, zvu vás do právě teď přes léto otevřeného videokurzu Prázdninový nakopávač paměti – zde máte na něj odkaz >>>
A nezapomeňte, vstup do kurzu můžete uskutečnit opravdu jen teď, během prázdnin, v září už nebude k dispozici!