Jak si pamatovat PIN? Už se nespletete.

Znáte to? Stojíte před bankomatem a najednou v hlavě prázdno – jak ten PIN vlastně je? 5674 nebo 7456? Nebo 6574??? Ještě mám dva pokusy, snad se trefím, jinak mi ten bankomat kartu sežere!

Tak tohle se mi před několika lety stalo taky. A řeknu vám, jsou to pořádný nervy… Psát si PIN někam na papírek nebo do mobilu, není to pravé. No, zloději by nám asi poděkovali…

Proto nám nezbývá, než si ty čtyři číslice prostě zapsat do paměti.

Jak ale na to?

Přišla jsem na jednoduchou pomoc. Na pomůcku, která dokonale funguje.

Dejme tomu, že náš PIN je opravdu 5674. Co teď s tím? Vymyslíme si větu, ve které jsou čtyři slova. Pro každou číslici jedno slovo. A to slovo má tolik písmen, jako ta číslice. V našem případě bude mít první slovo ve větě 5 písmen, druhé slovo 6, třetí 7 a čtvrté 4.

Jaká věta by to mohla být?

Například: Banka nabádá, utrácej málo!

První slovo ve větě BANKA5 písmen, druhé slovo NABÁDÁ6 písmen, třetí slovo UTRÁCEJ7 písmen a čtvrté slovo MÁLO4 písmena. A máme z toho náš PIN – 5674.

Jak to potom funguje u bankomatu?

Když chceme naťukat PIN, říkáme si pro sebe vymyšlenou větu a při tom si v duchu počítáme počet písmen ve slovech.

Z toho je jasný, že vymyšlenou větu musíme dostat takzvaně pod kůži, abychom si na ni vždycky, když budeme stát u bankomatu nebo u platebního terminálu v obchodu, vzpomněli. V tom nám pomůže, když vymyslíme takovou větu, která se buď váže k tématu – peníze, utrácení, placení… nebo je něčím zajímavá, vtipná, nevšední. Ano, i erotické se dobře pamatují 🙂

Taky si ji musíme několikrát zopakovat, představit si, co konkrétně znamená. Vidět před sebou děj, vžít se do její nálady, mít z toho emoce. Tohle všechno našemu mozku pomůže, aby si větu vybavil, kdykoli ji budeme potřebovat.

Jakou větu si naopak nezapamatujeme?

Dávejte si pozor na správný slovosled!

Třeba „Prachy budeme utrácet hned.“ by se nám mohlo plést s „ Hned budeme utrácet prachy.“ Ale to by nám potom vyšlo jiné číslo PIN. Nebo místo „Potom útratu očekává stát.“ bychom si mohli vzpomenout na „Stát potom očekává útratu.“

Taky pozor na zbytečná písmena!

Jak můžou být písmena zbytečná? To když třeba chceme vymyslet slovo na 5 písmen a vymyslíme slovo „vezme“, ale u bankomatu si vzpomeneme na hovorové slovo „veme“, které má ale písmena jenom 4. Nebo místo slova na 7 písmen „rodinka“ si vybavíme slovo na 6 písmen „rodina“.

To samé platí samozřejmě i obráceně. Není dobré si chtít pamatovat slovo „veme“, jestli potřebujeme slovo na 4 písmena, když pak si vzpomeneme u bankomatu na spisovné „vezme“. Taková slova prostě radši vůbec nepoužívejte.

Možná to vypadá složitě, vymyslet větu, která dává smysl, je správně česky a ještě k tomu zajímavá. Nenechte se mýlit, já měla svojí větu vymyšlenou do deseti minut. Ale i když by vám to trvalo o něco dýl, tak při představě, kolik vám potom vaše jednorázová „námaha“ ušetří nervů, to za to stojí, co říkáte?

Vlastní PIN

Jednodušší to máme, když máme možnost si svůj PIN změnit, vymyslet si ho podle sebe. To můžeme použít úplně jakoukoli větu na čtyři slova a až podle ní si zadáme PIN. Nebo využijeme první čtyři slova oblíbené hlášky z filmu. Nebo si vezmeme začátek nebo refrén naší oblíbené písničky, taky první čtyři slova a potom si budeme vždycky u bankomatu prozpěvovat 😉

Jakou variantu vyzkoušíte vy?

Co když je mezi čísly nula?

Pokud máte mezi číslicemi nulu, těžko vymyslíte slovo se žádným počtem písmen. Potom použijte druhou možnost, jak si zapamatovat čísla, o které píšu v jiném článku – tady klikněte a načerpejte v něm další inspiraci >>>

A jestli se chcete naučit i další paměťové techniky (nejen na zapamatování si čísel), může se vám hodit e-book o jedné z nich, kterou používám nejčastěji.  Chcete vědět, o čem přesně je? Koukněte se na tento odkaz >>>

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře