Zase jsem to zapomněla udělat!

Zase jsem to zapomněla udělat!…Zase jsem tam nezašla!…Proč jsem to neudělala už ráno? Teď tam musím znovu! Ach jo…

Taky jste to už zažili? Celý týden myslíte na to, že máte něco zařídit a vždycky až večer doma si vzpomenete: „Já tam zase nebyla! Tak zítra.“ A jak je to zítra? Večer si doma vzpomenete: „Já tam zase nebyla! Tak zítra.“

Jak tomu předejít?

Jak si pamatovat, co chcete udělat? Je to docela jednoduché – vytvořte si z vašich povinností příběh. Nevíte jak? Dám vám příklad.

Dejme tomu, že musíte vyzvednout balík na poště, objednat se k lékaři, dojít do knihovny, změnit zálohy na elektřinu a koupit dárek babičce. Co teď s tím? Každou povinnost si představíte jako jeden určitý předmět (nebo osobu). Například:

 

vyzvednout balík na poště – balík

objednat se k lékaři – lékař

dojít do knihovny – knížka

změnit zálohy na elektřinu – sloup elektrického napětí

koupit dárek babičce – babička.

 

Teď už jenom těchto pět věcí spojíte do jednoho příběhu. Mně napadá třeba tento:

Obrovský balík sedí v čekárně u lékaře. Z ordinace ale vyjde místo sestřičky knížka. Chce všem rozdat teploměry, ale ty vypadají jako velké sloupy elektrického napětí. Nikdo v čekárně je nechce, protože se jim nelíbí. Proto je vyhodí ven. Kolem jde zrovna babička, která je uvidí a rozhodne si zlepšit svoji fyzičku tím, že na ně začne šplhat.

Cože?! Blbost?

No, reálné to moc není. Ale náš mozek takový nesmysl ocení. Nejlíp si totiž pamatuje zajímavé, vtipné, absurdní příběhy. No, prostě blbosti 🙂

Nejdůležitější je si příběh pořádně představit, vžít se do něj a několikrát si ho zopakovat.

Nejlepší je si vždycky večer vytvořit příběh z povinností, které máte udělat další den. Ráno si příběh znovu zopakujte, abyste si ho osvěžili v paměti a přes den se podle něj řiďte. Uvidíte, že si už na všechno vzpomenete.

Klidně mi napište do komentářů, jaký příběh jste si vymysleli a na co se vám díky tomu podařilo konečně nezapomenout. Jsem na to zvědavá 🙂

Další inspiraci, k čemu se dá ještě mnemotechnika vytváření příběhů použít, najdete třeba v článku Co jsou vlastně ty mnemotechniky A mojí nejoblíbenější mnemotechniku se můžete naučit v mém e-booku, o kterém si víc přečtěte zde v tomto odkazu >>>

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře