Svatební výročí – jak se které jmenuje a jak si to pamatovat

manželství

Když říkáme své svatební „Ano“, většinou v tu chvíli myslíme ANO na celý život. Když se ale podívám kolem sebe, vůbec to není tak jisté. Spousta zamilovaných párů se dříve či později rozchází. Proto si myslím, že každý rok, který spolu ti dva zůstanou, stojí za připomenutí. No jasně… a za menší oslavu 🙂

oslava svatby

A nemusí to být jen až po 25 letech při dobře známé tzv. stříbrné svatbě, po 50 letech při zlaté nebo po 60 při diamantové. Víte, že se už prvních 15 společných let každé výročí nějak jmenuje?

Měla jsem tušení, že to tak je, ale nevěděla jsem, jak přesně. Až letos. Příští týden nás čeká ona už zmiňovaná stříbrná svatba (Jo, dali jsme prvních 25 let, i když to občas bývá „boj“ – určitě oboustranně, ale neměnila bych) a najednou jsem si řekla, že se podívám blíž i na ta méně známá výročí.

Výročí svatby v prvních 15 letech

A jak jinak, než že si zkusím taky zapamatovat, jak jdou za sebou. Tady máte příběh, který jsem si vymyslela, právě na těch prvních 15. Teď si je podle toho můžete pamatovat i vy.

Ještě malá poznámka – u některých výročích jsem našla názvy 2 nebo i 3, tak jsem vybrala ten, který se při hledání častěji opakoval. A teď už jdeme na to.

svatba

1.bavlněná svatba – Ona a on se společně tulili v jednom obrovském bavlněném tričku.

2.papírová svatba – Zjistili, že je jim spolu dobře, tak se vzali a dostali na to od úřadu papír.

3.kožená svatba – Od obřadu odjeli novým autem, které bylo celé v kůži.

4.květinová svatba – Před hostinou nevěsta hodila svojí svatební kyticí.

5.dřevěná svatba – Společně pak dostali dřeváky, aby jim to v manželství pěkně klapalo.

6.železná svatba – Po hostině našli nad dveřmi domu na znamení své lásky vykované železné srdce.

7.vlněná svatba – Aby nebylo tak studené, zabalili ho do vlny.

8.bronzová svatba – Na svatební cestu letěli do teplých krajin, aby se tam opálili do bronzova.

9.hliněná svatba – Bydleli tam v hliněné chatrči původních obyvatel.

10.cínová svatba – Jako dárek dal on domorodcům své cínové vojáčky z dětství.

11.ocelová svatba – Oni mu ukázali, že jsou vyspělejší, než si myslí a na oplátku mu ukázali své ocelové město.

12.hedvábná svatba – Před odletem domů si ona koupila hedvábný šátek.

13.krajková svatba – Přišlo jí to ale málo luxusní a přikoupila krajkový.

14.slonovinová svatba – Na letišti při cestě domů musela celníkům odevzdat šperk ze slonoviny.

15.křišťálová svatba – Po návratu domů našli v domku překvapení – jako svatební dar od celé rodiny velký křišťálový lustr.

Tak to je prvních 15 výročí. Dál už mají svoje jméno jen každé páté, tzn. 20., 25., 30. …až 75. výročí. O těch třeba zase někdy příště.

srdce

Jak si příběh pamatovat

Teď si celý příběh znovu pozorně přečtěte a živě si ho několikrát představte. Zjistíte, že si příběh zapamatujete určitě lépe, než když byste se snažili naučit nazpaměť jenom seznam názvů bez jakékoliv další souvislosti.

Kdo si příběh nemůžete zapamatovat, tak buď jste se do něho málo vžili a málo představili nebo vám prostě moje asociace, které mne na názvy výročí napadaly, nic neříkají.

V tom prvním případě se víc při představě příběhu soustřeďte (pomáhá zavřít si oči), ve druhém případě si vytvořte příběh (nebo část příběhu) svůj. Bude to pro váš mozek lépe vstřebatelné. Určitě mi svoje nápady můžete i napsat, jsem zvědavá na vaši fantazii 🙂

Přidejte si čísla

Chcete hned přesně vědět název třeba 12. výročí a nechcete si to podle příběhu dopočítávat na prstech? Zkombinujte si příběh s technikou, podle které se dají pamatovat čísla. Najdete ji v článku o tom, jak si pamatovat čísla aut.

Nebo přijďte na některý z mých kurzů, vytvoříme si tam paměťovou techniku společně. Po domluvě můžu uspořádat kurz i u vás pro vaši skupinu, komunitu… , stačí mi napsat.

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře
  • E-book pro vás zdarma JAK SI PAMATOVAT, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete…
  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Procvičte si se mnou mozkové závity na facebooku: