Jak můžeme mít lepší paměť díky myšlenkovým mapám

myšlenkové mapy a paměť

Původně jsem si myslela, že myšlenkové mapy pomáhají hlavně s utříděním myšlenek, ale ony pomáhají i s pamětí. A skvěle! Taky zatím netušíte, jak přesně?

Tady nahoře na stránce je například fotka mojí myšlenkové mapy o tom, co vám tu píšu v textu – jak myšlenkové mapy souvisejí s pamětí. Jsou to také zapsané informace, ale jinak, než jste zvyklí – podle zásad fungování našeho mozku.

Jak tedy pomáhají myšlenkové mapy naší paměti?

Aktivní přístup k informacím

Když si informace, které si chcete zapamatovat, jen přečtete nebo přepíšete do textu, nezapamatujete si je tak, jak byste potřebovali. A když si pak máte vzpomenout, bývá problém. V hlavě to nemůžete najít.

Když si ale napíšete potřebné informace do myšlenkové mapy, jste nuceni s nimi pracovat, přemýšlet nad nimi, urovnat si je, vybrat z nich to nejdůležitější. Je to aktivní proces myšlení a díky tomu si potom všechno snadněji z paměti vybavíte.  

Zapojují obě mozkové hemisféry

Většinou jsme zvyklí používat téměř jenom polovinu mozku. Nevěříte? A je to tak – jako děti používáme více kreativní část (pravou mozkovou hemisféru), jako dospělí spíš tu logickou (levou mozkovou hemisféru).

No ale je jasné, že mozek a tím i paměť nejlépe pracují, když používáme mozek celý, že ano? A právě myšlenková mapa tím, jak ji budete tvořit a přemýšlet nad ní, vás k tomu donutí. Budete používat celý mozek. Hurá!

Logika

Jak už jsem psala, většina levé mozkové hemisféry je spíše logická. Co to znamená? Zabývá se věcmi, které mají řád, strukturu, logiku. A to všechno je nutné i při vytváření myšlenkové mapy.

Když se podíváte na jakoukoliv myšlenkovou mapu (třeba tady nahoře v článku), tak je jasné, že mapa má svoji strukturu. Je na ní naznačené, jaké informace spolu souvisejí. Jsou použitá jen klíčová slova – jen ty nejdůležitější myšlenky.

Proto jsou všechny informace v myšlenkové mapě oproti běžnému textu psanému do řádků zapsané přehledně a navíc jejich množství nás nezahltí. Lépe se tedy pamatují.

Vše jsme si při zápisu do myšlenkové mapy zanalyzovali a je vidět, že naše logická levá mozková hemisféra při zapisování informací do myšlenkové mapy opravdu pracuje. A jak je to s tou pravou?

Kreativita

Už víte, že pravá mozková hemisféra je více kreativní. Ona totiž pracuje s obrazy, barvami, prostorem… A jak v myšlenkové mapě vidíte, i toto vše v ní najdete.

Informace se zapisují paprskovitě do prostoru. Barevné jsou větve (ty čáry, nad kterými jsou napsaná slova), obrázky, symboly, šipky a já píšu barevně i slova na větvích.

Náš mozek si moc rád pamatuje obrazy, proto se i do myšlenkové mapy dokreslují alespoň jednoduché obrázky nebo symboly. I hlavní téma myšlenkové mapy uprostřed papíru můžete ztvárnit jako jednoduchý obrázek.

Takže je vidět, že i kreativní pravá mozková hemisféra při vytváření myšlenkové mapy pracuje. Zapojujete tak celý mozek a svoji paměť si tím můžete opravdu zlepšit.

Tak až si budete chtít příště cokoliv zapamatovat, zkuste si informace zapsat do myšlenkové mapy, určitě vám s lepší pamětí pomůže.

Jak přesně začít s myšlenkovou mapou?

A kdo ještě netušíte, jak přesně se do myšlenkové mapy pustit a chcete poradit, stáhněte si zdarma můj videonávod, kde se dozvíte úplně ty základní a nejdůležitější věci, jak s nimi začít. Klikněte na tento odkaz: Jak na myšlenkové mapy, videonávod si stáhněte a vyzkoušejte si na vlastní kůži, tedy hlavu, jak vám myšlenkové mapy dokáží pomoct.

jak na myšlenkové mapy
Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře