Původně jsem si myslela, že myšlenkové mapy pomáhají hlavně s utříděním myšlenek, ale ony pomáhají i s pamětí. A skvěle! Taky zatím netušíte, jak přesně?
Tady nahoře na stránce je například fotka mojí myšlenkové mapy o tom, co vám tu píšu v textu – jak myšlenkové mapy souvisejí s pamětí. Jsou to také zapsané informace, ale jinak, než jste zvyklí – podle zásad fungování našeho mozku.
Jak tedy pomáhají myšlenkové mapy naší paměti?
Když si informace, které si chcete zapamatovat, jen přečtete nebo přepíšete do textu, nezapamatujete si je tak, jak byste potřebovali. A když si pak máte vzpomenout, bývá problém. V hlavě to nemůžete najít.
Když si ale napíšete potřebné informace do myšlenkové mapy, jste nuceni s nimi pracovat, přemýšlet nad nimi, urovnat si je, vybrat z nich to nejdůležitější. Je to aktivní proces myšlení a díky tomu si potom všechno snadněji z paměti vybavíte.
Většinou jsme zvyklí používat téměř jenom polovinu mozku. Nevěříte? A je to tak – jako děti používáme více kreativní část (pravou mozkovou hemisféru), jako dospělí spíš tu logickou (levou mozkovou hemisféru).
No ale je jasné, že mozek a tím i paměť nejlépe pracují, když používáme mozek celý, že ano? A právě myšlenková mapa tím, jak ji budete tvořit a přemýšlet nad ní, vás k tomu donutí. Budete používat celý mozek. Hurá!
Jak už jsem psala, většina levé mozkové hemisféry je spíše logická. Co to znamená? Zabývá se věcmi, které mají řád, strukturu, logiku. A to všechno je nutné i při vytváření myšlenkové mapy.
Když se podíváte na jakoukoliv myšlenkovou mapu (třeba tady nahoře v článku), tak je jasné, že mapa má svoji strukturu. Je na ní naznačené, jaké informace spolu souvisejí. Jsou použitá jen klíčová slova – jen ty nejdůležitější myšlenky.
Proto jsou všechny informace v myšlenkové mapě oproti běžnému textu psanému do řádků zapsané přehledně a navíc jejich množství nás nezahltí. Lépe se tedy pamatují.
Vše jsme si při zápisu do myšlenkové mapy zanalyzovali a je vidět, že naše logická levá mozková hemisféra při zapisování informací do myšlenkové mapy opravdu pracuje. A jak je to s tou pravou?
Už víte, že pravá mozková hemisféra je více kreativní. Ona totiž pracuje s obrazy, barvami, prostorem… A jak v myšlenkové mapě vidíte, i toto vše v ní najdete.
Informace se zapisují paprskovitě do prostoru. Barevné jsou větve (ty čáry, nad kterými jsou napsaná slova), obrázky, symboly, šipky a já píšu barevně i slova na větvích.
Náš mozek si moc rád pamatuje obrazy, proto se i do myšlenkové mapy dokreslují alespoň jednoduché obrázky nebo symboly. I hlavní téma myšlenkové mapy uprostřed papíru můžete ztvárnit jako jednoduchý obrázek.
Takže je vidět, že i kreativní pravá mozková hemisféra při vytváření myšlenkové mapy pracuje. Zapojujete tak celý mozek a svoji paměť si tím můžete opravdu zlepšit.
Tak až si budete chtít příště cokoliv zapamatovat, zkuste si informace zapsat do myšlenkové mapy, určitě vám s lepší pamětí pomůže.
A kdo ještě netušíte, jak přesně se do myšlenkové mapy pustit a chcete poradit, stáhněte si zdarma můj videonávod, kde se dozvíte úplně ty základní a nejdůležitější věci, jak s nimi začít. Klikněte na tento odkaz: Jak na myšlenkové mapy, videonávod si stáhněte a vyzkoušejte si na vlastní kůži, tedy hlavu, jak vám myšlenkové mapy dokáží pomoct.