Dobrodružství zvané Hlaholice

trůn pro kněžnu

Jeden čas u nás v obci rostly parky jako houby po dešti. Máme tady Farskou zahradu – v ní si nejvíce pohrají děti. Máme Habermannův sad – ten je pro sportovce a máme i zahradu Hlaholici. A sem vás chci pozvat.

Proč zrovna Hlaholice?

No jasně, dozvíte se tu něco o našich věrozvěstech Cyrilu a Metodějovi, ale hlavně – sami si přímo v parku můžete vyzkoušet, jak se psalo tzv. hlaholicí, což je vlastně první slovanská abeceda.

Aby vás to bavilo a zažili jste i trochu dobrodružství, musíte si nejdřív jednotlivé znaky abecedy sami vyhledat na kamenných destičkách kolem cest v parku.

Velký znak na destičce je písmeno z hlaholice a většinou v pravém dolním rohu najdete, které písmeno naší nynější abecedy to je. Vše si nejlépe opište (takže papír a tužku s sebou), protože pak začne luštění.

Na několika destičkách totiž najdete i delší nápisy a slova jsou i na dvou velikánských trůnech, které jsou dominantou celé zahrady. To všechno si můžete vyluštit.

Když se přijdete do parku podívat s partou přátel nebo s rodinou, můžete si s luštěním pomáhat nebo se rozdělit na skupinky a soutěžit, kdo vyluští jaký nápis dřív.

Další možností, jak se můžete v parku vyřádit, je napsat si pomocí hlaholice svoje jméno nebo si v ní napsat vzkaz nebo úkol.

A samozřejmě si můžete vymyslet paměťovou techniku, jak si jednotlivé znaky (písmena) zapamatovat – to je docela výzva a hodně záleží na vaší představivosti.

Poradím vám, jak na to:

Podívejte se na znak z hlaholice jako na obrázek. Co vám připomíná, aby vám to zároveň připomnělo i naše správné současné písmeno? Může být „D“ jako vysoký panelák (místo domečku) se zavěšeným výtahem venku (viz fotka hned tady dole)?

Nebo Č jako čert, který je ale zvláštní tím, že má 3 rohy?

Fantazii se určitě meze nekladou a vy si při tom aspoň procvičíte svoji kreativní pravou mozkovou hemisféru, kterou jako dospělí používáme stále méně (a při tom pro dobrou paměť je hooodně důležitá).

A abyste se nedivili, že jste jinde viděli hlaholici psanou trochu jinak, takovou víc kulatou a samé kudrlinky, tak vězte, že tato v parku je její hranatá varianta, kterou najdete například na památkách v Chorvatsku. 

Nakonec to nejdůležitější – kde můžete klidně půl dne objevovat staré písmo?

Zahradu Hlaholici najdete v Boršově nad Vltavou, pár metrů od kempu Poslední štace – vodáci určitě znají, protože hodně z nich tady svoji plavbu po Vltavě končí. Takže si můžete nejdříve sjet řeku (nejhezčí úsek je ze Zlaté Koruny kolem Dívčího Kamene do Boršova) a pak se pustit do objevování.

Napište mi, jak se vám v parku líbilo, co všechno jste vyluštili a hlavně, jak jste si jednotlivá písmena zapamatovali.

Nemáte zrovna cestu na jih Čech? Nebo chcete zažít dobrodružství spolu doma? Stáhněte si hru, ve které procestujete kousek světa, vysvobodíte pohádkové bytosti od zapomínání a navíc se k tomu naučíte používat základní paměťovou techniku. Hru si můžete stáhnout v tomto odkazu >>> Ať se vám líbí 🙂

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře