Už máte naplánované Velikonoce?

Co se vám vybaví, když se řekne „Velikonoce“? Je to jaro? Probouzející se příroda? Znovuzrození? Nebo úklid, mytí oken, barvení vajíček, pečení beránka…?

Mně tak nějak všechno dohromady. Ale je pravda, že těch „povinností“ se mi váže k Velikonocům docela dost. A je jedno, že se na to všechno vlastně těším (teda mimo toho mytí oken), stejně se mi vše honí hlavou a občas nevím, co dřív nebo se mi vloudí jedna myšlenka a už za chvíli tam je jiná a tu první ani nestihnu dokončit. Takže z Velikonoc mám v hlavě pořádný zmatek.

Naštěstí mám už osvědčený systém, jak si můžu svoje myšlenky v hlavě srovnat a všechno krásně naplánovat. Ten systém se jmenuje myšlenkové mapy.

Velikonoční myšlenková mapa

O myšlenkových mapách jsem vám základní informace napsala už do článku, který najdete zde v odkazu a dokonce jsem vám natočila i videonávod, proto se dneska vrhneme rovnou na praxi a napíšu vám, jak si můžete naplánovat právě vaše Velikonoce.

Nejdříve si doprostřed papíru vyznačte, že myšlenková mapa je na téma Velikonoce. Napište si tam slovo nebo namalujte obrázek, kterým si Velikonoce znázorníte. Já jsem si namalovala barevná vajíčka v trávě.

myšlenková mapa a velikonoce

Kolem tohoto středu myšlenkové mapy si napište na nejsilnější větve (to jsou ty barevné čáry) hlavní myšlenky, které vás ohledně Velikonoc napadají. Pokud možno jednoslovně. Já jsem si napsala, že bych měla do Velikonoc pořešit úklid, velikonoční a jarní dekorace, naplánovat, komu poslat přání, co budu o svátcích vařit a co musím připravit na koledu.

Potom si postupně tyto hlavní myšlenky víc rozveďte – napojte na ně další, už tenčí větve a na ně napište další myšlenky a detaily, které se k hlavním myšlenkám vztahují.

Já jsem si například rozepsala, kam a jaké dekorace chci na Velikonoce použít. Doma to budou jarní květiny a osení, taky vyndám velikonoční drobnosti ze skříně a vymyslím na vchodové dveře nový věnec, nalepím na okna vystřihovánky a použiju doma i velikonoční ubrusy a utěrky. Na zahradě pověsím na náš zlatý déšť umělohmotná vajíčka a nesmím zapomenout ani na hroby našich milých.

Při zapisování všech myšlenek, které vás postupně napadnou, nechvátejte, v klidu si vše promyslete. Můžete postupovat od jedné hlavní myšlenky ke druhé, ale můžete klidně i přeskakovat. Dopisovat vše tak, jak se vám honí myšlenky hlavou.

Výhody myšlenkových map

Právě snadné dopisování na přeskáčku patří mezi hlavní výhody myšlenkových map – když do ní chcete cokoliv dopsat, prostě si namalujete další větev. Všechny informace se vám do ní vejdou, snadno se dopisují a stále je vše přehledné. Navíc máte vše na jedné straně jednoho papíru. Prostě se podíváte a vidíte všechno najednou.

Postupně si můžete k jednotlivým větvím namalovat jednoduché obrázky, symboly nebo znaky. Ty ve vás nejen víc probudí kreativnější myšlení, ale ještě vám navíc usnadní orientaci v mapě. Na první pohled uvidíte, o čem která část mapy je. Mozek má obrázky a barvy hodně rád, proto je používejte co nejvíc.

Tipy navíc

Nechte se  mojí myšlenkovou mapou inspirovat a když budete chtít, můžete si do ní přidat i další praktické myšlenky – další větve:

Časový rozpis

Ke každému úkolu si můžete přidat, kdy ho chcete splnit nebo do kdy by měl být hotový.

Rozdělení úkolů

Pokud neděláte vše sama/sám, můžete si napsat, kdo jaký úkol udělá.

Nákup

U jednotlivých jídel si můžete dopsat, co k nim ještě potřebujete dokoupit.

Myšlenková mapa je hotová

Potom už jen odškrtáváte to, co máte hotovo.

Nebo snadno dopisujete to, co vás napadne později, což se určitě může stát a stále bude vaše myšlenková mapa přehledná, na rozdíl od běžně psaných seznamů a zápisků, které, když do nich chcete něco dopsat, pak bývají hodně nepřehledné.

Teď už víte vše podstatné, jak si můžete snadno a přehledně naplánovat svoje Velikonoce, tak si vezměte papír a barevné tužky a pojďte do toho.

Další myšlenkové mapy

Pokud vás myšlenkové mapy zaujaly, podívejte se na videokurz Pomocník v každé době – myšlenkové mapy, ve kterém vás naučím používat víc jak 20 dalších myšlenkových map, které používám i já sama. Kurz najdete tady >>>

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře