Jména – tak ty si nepamatuju. Máte to stejně?

nemůžu si vzpomenout

„Tý jo, jak se jen jmenuje? Michal? Ne. Petr? Hmmm, taky ne.  Vždyť mi to říkal…“

Znáte to taky? Tak přesně toho se můžete vyvarovat a příště si už budete konečně jméno pamatovat.

Co vám k tomu konkrétně pomůže?

Pozornost

No jasně, kolikrát se vám někdo představí a vy už během několika vteřin nevíte, jak se jmenuje. A proč? Většinou proto, že jste nedávali dostatečně pozor. Nezaměřili jste na jméno svoji pozornost. Poslechli jste si ho jen tak mimoděk. Jak říkáme občas dětem: „Jde ti to jedním uchem tam a druhým ven.“ No a vidíte, nám občas taky.

Jak to napravit?

Soustředit se! To je základ. Ale protože ani to někdy nepomáhá (zvlášť u jmen), tak doporučuji k tomu ještě připojit zopakování jména nahlas, spojení s něčím známým a živou představu.

Zopakování jména nahlas

Hned, jak se vám někdo představí, zopakujte po něm jeho jméno nahlas. Vědomě! Například: „Michal, aha.“ Nebo „Michal?“ Tím si jméno lépe zafixujete. Navíc se při tom na dotyčného podívejte. Spojíte si tak snadněji jeho jméno s obličejem.

Pokud se stydíte nebo si myslíte, že to není v tu chvíli vhodné, alespoň si to vědomě pomyslete. Pomůže vám to.

Spojení s něčím známým – asociace

Co vás napadne při zaznění jména jako první, s tím si dotyčného spojte. Co všechno to může být? Tady máte hned několik praktických ukázek:

Význam jména – například: Věra – víra, Jaroslav – slaví jaro…

Pranostiky – například: Michal přijíždí na bílém koni, Lucie noci upije, sv. Anna chladna z rána…

Historické postavy – například: Karel – Karel IV., Tereza – sv. Matka Tereza…

Pohádkové nebo filmové postavy – například: hloupý Honza, šípková Růžen(k)a, princezna Lada, Kristián…

Rýmy – například: Jirka – sirka, Petr – svetr…  

Veřejně známá postava stejného jména – například: herec, zpěvák, politik, moderátor, youtuber…

Váš známý se stejným jménem – například: soused, někdo z rodiny, učitel, kolegyně… V tomto případě se snadněji používá i zopakování jména nahlas hned po představení, o kterém jsem psala nahoře. Klidně můžete připojit větu ve stylu: „Tomáš, tak se jmenuje můj soused.“ Pozor! Samozřejmě jen pokud se váš soused tak opravdu jmenuje.

Při spojení si jména s něčím nebo někým pro vás už známým získáte další indicii, podle které si příště na jméno snadněji vzpomenete.

Představa                 

Posledním krokem, který vám pomůže k upevnění jména v paměti, je představa. Co si budete představovat? Jakýkoliv příběh, který spolu spojí vaši asociaci na jméno a dotyčného, který se vám představuje. Nejlépe živým obrazem, příběhem. Chcete příklady? Tady je máte:

Věra má na krku veliký kříž místo svého řetízku. (Věra – víra)

Anička se může ve vaší představě třást zimou, může mít na vlasech rampouchy. (svatá Anna, chladna z rána)

Karel se může procházet po Karlově mostě, vypadá fakt důležitě – má i nos nahoru nebo může mít na sobě královský plášť. (Karel IV.)

Jirkovi drží otevřené oči jen díky sirkám nebo může mít sirky zapálené v uších, ze kterých mu teď plápolají plamínky. (Jirka – sirka)

Petr může mít na sobě vánoční pletený svetr s jelenem. (Petr – svetr)

Vaše kolegyně se taky jmenuje Zuzana, ale má zrzavé vlasy – tak si představte tu, která se vám představila jako Zuzana, se zrzavou parukou nebo zrzavým obočím.

Nejlépe uděláte, když do vaší představy zakomponujete i některý z typických nebo zvláštních rysů dotyčného – malý nos, dlouhé řasy, pihu na tváři, zvláštní barvu vlasů, brýle…

Vše si představte opravdu živě, jako by se před vámi ten příběh právě odvíjel. To je pro vaši paměť hodně důležité.  Mozek má rád obrazy, děje, příběhy. Rád si je pamatuje. Tak mu je dopřejte.

Trénink

Pro dobrou paměť na jména vám pomůže i trénink nanečisto – zkuste vymyslet, jak byste si zapamatovali jméno vaší kolegyně, vašeho dítěte, manžela… Trénovat můžete i podle fotek v časopisech, na internetu nebo si zkuste zapamatovat jména lidí v televizi.

A nezapomeňte, co je pro zapamatování si jmen důležité:

  • soustředit se,
  • zopakovat jméno nahlas,
  • vytvořit si asociaci se jménem
  • a nakonec živou představu, která může být spojená i se zajímavým rysem dotyčného, který se vám představuje.

Koho si zapamatujete jako první?

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře