Hra Memo-palace vám zlepší paměť i fantazii

memo-palace, hra na paměť

Tak to byl nejlepší seminář, na kterém jsem kdy byla – hráli jsme deskové hry! Objevila jsem jich spoustu pro mě nových, postupně vám je představím, ale začneme tou, která mě zaujala nejvíc. Z ní jsem opravdu nadšená a už jsem o ni napsala Ježíškovi. Snad mi ji přinese.

Hra se jmenuje Memo-palace

a jde o to nejdříve ve velkém domě „schovat“ žetony se zvířaty a potom je zase všechny najít.

Dům včetně zahrady, bazénu, psí boudy… si složíte ze 16 karet. Potom si berete žetony zvířatvybíráte si místo, kam je v domě schováte – položíte je na vybrané místo obrázkem dolů.

Proč se mi hra tolik líbí?

To schovávání nesmíte, jak se říká, odfláknout. Musíte si pamatovat, kde je jaké zvíře položené, protože jak jsem už psala, v další části hry budete hledat, kam jste které položili.

A to souvisí s tím, proč se mi tato hra tak zalíbila.

Abyste si vždy snadno vzpomněli, kde jaké zvíře je, musíte si při pokládání na místo vymyslet příběh, proč je to zvíře zrovna na tom místě, co tam dělá, proč tam přišlo… a říct celý příběh nahlas.

Při této hře zjistíte, že čím barvitější, zajímavější, „živější“ a podrobnější příběh bude, tím snadněji potom zvíře najdete.

A to je právě základ toho, jak naše paměť funguje – náš mozek si rád pamatuje příběhy a když k nim přidáte ještě navíc emoce, více smyslů a spoustu fantazie (čím bude příběh bláznivější, tím lepší), tak máte vyhráno a pamatovat si budete úplně všechno, i kde je položené jaké zvíře.

Příběh a známé místo = zapamatujete si všechno.

Právě příběhů se využívá i při používání paměťových technik. A ve hře Memo-palace vám k zapamatování pomáhá ještě navíc konkrétní místo v domě a to už hodně připomíná moji nejoblíbenější paměťovou techniku Metoda loci (locus = místo), známou i jako paměťové cesty nebo paměťové paláce (možná odtud i název hry).

Hru tedy můžete využít se svými blízkými i jako trénink paměti, fantazie a soustředění, a nebo i jako trénink vymýšlení příběhů pro vaše používání paměťových technik, třeba právě metody loci, kterou vás učím používat v praktickém e-booku (zde je na něj odkaz, mrkněte).

Až si hru pořídíte, napište mi, jaký nejzajímavější příběh jste si při schovávání zvířat vymysleli a který příběh vám nejvíce pomohl při jejich hledání. Už teď jsem zvědavá, jak svoji fantazii při hře Memo-palace zapojíte.

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře