Trénink paměti už od školy (a nejen v důchodu)

Trénink paměti? To pro mě není. Je mi teprve 20 (30,40,50…) let, to ještě nepotřebuji. Tak toto je běžně rozšířený mýtus, kterému jsem ještě ve svých 38 letech věřila také. A i nyní stále kolem sebe slýchám, když začnu mluvit o trénování paměti : „ Ty pracuješ v domově důchodců? “

 

Ale – je to všechno jinak…

 

Jako trenérka paměti neškolím jen seniory, ale i studenty nebo dospělé v produktivním věku. A dokonce i děti na základní škole se mohou přidat.

 

Při správném tréninku paměti se totiž nepoužívají jen testy nebo křížovky, ale učí se používání jednoduchých a zábavných postupů a technik, které jsou velmi účinné k zapamatování si i velkého množství informací, navíc ne pouze jednorázovému. Hned na začátku všichni poznají tzv. pozitivní šok, tzn. zjistí, že si dokáží zapamatovat věci, o kterých si mysleli, že je to pro ně nemožné.

 

Při používání technik se dají naučit informace typu seznam slov nebo činností, zdánlivě spolu nesouvisejících výrazů či informací, po sobě jdoucích pracovních procesů, příběh nebo řady čísel. Lidé se mohou naučit také typy na zapamatování si jmen nebo mohou pochopit vzájemné souvislosti různých informací, učiva, svých schopností nebo si lépe zorganizují čas.

 

Vše se dá využít v běžném každodenním životě –

 

– např. zapamatování si položek nákupu, akcí a povinností, telefonních čísel, čísel PIN, hesel, rodných čísel za lomítkem, adres, časů odjezdů autobusů apod. K zapamatování si seznamu užívaných léků, posloupnosti zastávek, ingrediencí v receptu, dat narozenin blízkých… Pokud nemáte k dispozici momentálně kalendář, vybavíte si, který den v týdnu je určité datum, zapamatujete si jakékoli názvy a informace, i když nemáte právě s sebou papír a tužku.

IMG_6827

Z tohoto výčtu je zřejmé, že ten správný trénink paměti není zdaleka vhodný jen pro seniory, ale i pro studenty k snadnějšímu a efektivnějšímu učení, pro pedagogy, kteří tak mohou obohatit a žákům zjednodušit své vyučování, pro lidi v jakémkoliv zaměstnání, kde si mohou lépe zapamatovat své pracovní činnosti a vše, co k tomu potřebují mít na paměti. Přednášející si snadno zapamatují důležité body a posloupnost svého proslovu. Techniky se dají využít např. i k plánování času, pracovních činností, efektivnímu rozdělení prací podřízeným…

 

A jako bonus k tomu všemu lidé získají i větší sebevědomí, protože dokáží věci, o kterých si to před tím nemysleli. Také se s těmito poznatky a dovednostmi mohou i lépe uplatnit na trhu práce, což v dnešní době není vůbec zanedbatelné pozitivum.

 

Tak co, našli jste také ten svůj důvod, proč začít s trénováním paměti?

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře
  • STÁVÁ SE VÁM, ŽE ZAPOMÍNÁTE, kam jste dali klíče nebo pro co jdete? STÁHNĚTE SI E-BOOK ZDARMA A UŽ SI TO BUDETE VŽDY PAMATOVAT!

    Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Helena Žahourová, IČ 47233451) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů (odkaz na konci této stránky), které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky