Taky nestíháte psát diktované recepty (nebo přednášky)?

Recept. Nestihnu ho napsat.

Znáte to taky? Dívám se na pořad v televizi, kde se můžu dozvědět i nějaké zajímavé recepty. Většinou jen tak poslouchám, pořadů o vaření a receptů je dneska všude fakt dost. Když bych chtěla vyzkoušet všechny, určitě by mi na to jeden život nestačil.

Ale!

Stane se, že najednou mě nějaký opravdu zaujme a řeknu si, že tenhle recept bych někdy vyzkoušet mohla. A teď to nastane. Nejdřív zběsile hledám papír a použitelnou tužku. Mezitím už minimálně půlku receptu v televizi řekli a uvařili, někdy už hotové jídlo dokonce jedí. Chtějí mě ale zachránit a recept mi ještě opakují.

Jenže – těsnopis se učila jenom moje babička a já jsem zůstala v tomhle směru nedotčená. Jak si to tedy stihnout napsat? Většinou mám půl receptu a zbytek domýšlím nebo si řeknu, že to nevadí, že zrovna tohle zkoušet nebudu a rozepsaný recept vyhodím.

Někdy mě napadne ještě jedna varianta, že si pustím pořad na internetu ze záznamu. Jenže na to většinou nemám čas nebo to odložím na jindy a jindy už mi to nepřijde tak důležité. Takže původně zajímavý recept zůstane nevyzkoušený.

Až jsem se dozvěděla o tzv.

Strategii prvního písmene

a ta mě v těchto chvílích zachraňuje. Co to znamená? Že se nemusím učit těsnopis, ani si nemusím vymýšlet mnemotechniky rychlostí blesku, abych si všechno zapamatovala.

Stačí mi, když si pro sebe po moderátorovi celý recept nahlas opakuji, ale píšu si jen gramáže nebo množství a k tomu první písmeno ingredience.

Hned po dopsání celého, takto zkráceného receptu se k tomu vrátím a dopisuji, už v klidu, zbytek slov. Opakování nahlas při psaní mi usnadňuje si do krátkodobé paměti uložit správné znění slov, která si potom dopisuji.

Pozor ale na slova, která začínají stejným písmenem.

Třeba mouka hladká i hrubá může být vždy „m h“. Nebo citron a cibule začínají na „c“. Tam je potřeba dopsat si ještě druhé písmeno a hned je jasné, že „m hl“ je mouka hladká a  „m hr“ zase mouka hrubá.

U cibule si musíte zapsat „cib“, u citronu „cit“, protože „ci“ by vám to moc neusnadnilo. Pozor třeba i na citronovou kůru a citronovou šťávu. Tam si napište „c k“ nebo „c š“.

K cukru si navíc dopište, jestli máte přidat „c kr“ nebo „c m“ – cukr krystal nebo cukr moučku.

Když ale Strategii prvního písmene praktikujete už delší dobu, sami si vytvoříte pro vás jasné zkratky a už nebudete muset vyhazovat nebo složitě dohledávat recepty napsané jen z poloviny.

A kde se dá tato pomůcka ještě využít?

Určitě u receptů diktovaných z rádia, ale jinak vlastně všude tam, kde si chcete cokoli v rychlosti napsat – informace po telefonu, seznamy informací ve škole, úkoly při poradách… Tam si to ale musíte přeříkávat pro sebe v duchu nebo polohlasem 😉

Tak pište, zkoušejte Strategii v praxi a až si takto zapíšete nějaký dobrý recept, můžete mi ho napsat do komentářů. Ode mě máte v článku vyfocený recept na velikonočního beránka, který můj taťka peče už dlouhá léta a je výborný.

Já, protože miluju čokoládu (a taky máme doma suchý vzduch a takhle beránek zůstane déle vláčný), ho ještě pěkně mašlovačkou natírám čokoládovou polevou  – mňam!

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře