Nemůžu usnout. Myslím na to, co bude zítra

kolik je hodin

Převracím se v posteli a ne a ne usnout. Ach jo, co mě to zítra všechno čeká… Pořád na to musím myslet.

Myšlenky mi hlavou lítají jak splašené.

Takže, budu muset toto zařídit, tam dojít, musím tomu zavolat… Jo a ještě vlastně pro to dojít. Jen abych na to všechno nezapomněla. Takže ještě jednou – tomu zavolat, tam dojít… Co to ještě bylo? Jo vlastně, ještě toto zařídit… Já určitě do rána na něco zapomenu! Tak znovu: tam dojít, toto zařídit… co jsem to ještě chtěla zítra udělat???

No teda, při těch myšlenkách asi hned tak neusnu…

nemůžu usnout

Taky to znáte? Před usnutím v hlavě řešíme, co všechno se kolem nás děje nebo co musíme vyřešitjak si s tím poradit, jsem psala v minulém článku – nebo myslíme na to, co nás čeká zítra přes den – a na to se zaměříme dneska zde.

Osvědčila se mi na to jednoduchá pomoc.

Všechny povinnosti, které mě zítra čekají, si seřadím na paměťovou cestu a vím, že můžu klidně usnout a zítra na nic nezapomenu.

Nevíte, co to je…

…paměťová cesta?

Je to základ paměťové techniky, která se jmenuje „metoda loci“. I když název zní možná vědecky, je strašně jednoduchá.

1. Vyberete si reálnou cestu, kterou dobře znáte – já nejčastěji požívám cestu po našem bytě – a postupně si na známá místa uložíte jednu povinnost za druhou.

2. Každou činnost, kterou mám zítra udělat, si spojím s určitým místem v bytě a ráno se pak jen v myšlenkách tím bytem projdu a vidím, kde je jaká povinnost uložená.

Potřebujete si například vyzvednout kabát z čistírny? Dejte si ve vaší představě kabát na rohožku a představte si, že když jdete domů, kabát vás na té rohožce vítá a chce vás pořád objímat.

teplý kabát

Musíte dojít do knihovny? Představte si místo vstupních dveří velikánskou knihu. Místo abyste obyčejně otevřeli dveře, musíte tu knihu celou prolistovat. Potom až můžete vstoupit do bytu.

3. Pokračujete dál bytem a na další místa si ukládáte postupně stejným způsobem vaše zítřejší povinnosti.

4. Vytvoříte si takovouto cestu, pořádně si všechno živě představíte, protože náš mozek má rád obrazy a zajímavé děje.

5. Projdete si cestu v hlavě ještě jednou nebo dvakrát a v klidu můžete usnout.

6. Už na nic nezapomenete. Ráno vstanete a na té paměťové cestě vaším bytem všechno najdete. Projdete si ho znovu od rohožky, na každém místě si vybavíte, co se tam děje a uvidíte, že si vzpomenete na všechno.

Určitě si můžete vytvořit z vašich povinností i příběh

– třeba kabát si začne číst zajímavou knížku… a do děje budete postupně ukládat další vaše činnosti, které vás přes den čekají. Také to funguje. Vyzkoušeli jsme si to například v článku: Pro co zapomenutého se vracíte zpátky domů.

Já raději používám metodu loci, protože tam mám další berličku v podobě známého místa na cestě, které si dovedu představit a podle kterého si snadněji vzpomenu. Ale můžete určitě vyzkoušet obojí.

To, jak používat právě paměťovou techniku metoda loci, na co všechno se dá použít a jak správně tvořit příběhy, popisuji v elektronické knížce (e-booku) „Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice – Praktický návod“. Podívat se na ni můžete tady >>>

Vyzkoušejte metodu loci před spaním, uvidíte, že se vaší hlavě uleví, rychleji usnete a další den na nic z toho, co máte udělat, nezapomenete. Jo a nemusíte při tom vstávat z postele, abyste si vaše povinnosti na další den napsali na papírek. Nehledě na to, že ten papírek nemusíte další den hledat, kam jste ho dali 🙂

Ve videu máte důkaz toho, že opravdu můžete zůstat ležet:

(video přehrajete kliknutím na obrázek)

nemůžu usnout

2 tipy navíc

Minule jsem vám ale slíbila ještě další 2 tipy, jak podpořit usínání po tom, co si vyčistíte hlavu od zbytečných myšlenek. Tady jsou:

Levandule

Vůně levandule uklidňuje, proto si můžete při usínání pomoci plátěným nebo bavlněným pytlíčkem, který si naplníte květy z levandule a dáte si ho blízko vašeho polštáře. Já jsem si jeden takový kdysi koupila a teď ho vždy jen každý rok plním čerstvou várkou (sušené) levandule. Ale ani ušít si ho není nijak složité. Já jsem to zvládla pro mého manžela, bez šicího stroje, jen tak v ruce.

usnout pomůže levandule

Dají se koupit i levandulové spreje, kterými si postříkáte polštář nebo jeho okolí a působí úplně stejně. Já obojí kombinuji – pro jistotu 😉

Dýchání

Další věc, která mi pomáhá při usínání, je dýchání. Není to ale tak, že bych se soustředila na dech jako takový – to pak většinou máme tendenci dech ovlivňovat, ale soustředím se na to, co dělá při dýchání moje tělo – buď jak se zvedá hrudník, břicho nebo jak cítím pod nosem vydechovaný vzduch. Vyberu si z toho jen jednu věc a soustředím se jen na ni. Nic jiného nevnímám.

Učila jsem se to na semináři mindfulness (schopnost vědomé pozornosti v přítomném okamžiku) a opravdu to funguje. Za chvíli nevím o světě a v pohodě usnu.

jak usnout

Teď si stačí jen vybrat, jestli se půjdete ze svého problému, nad kterým přemýšlíte, vypsat nebo si uložíte vaše zítřejší povinnosti na paměťovou cestu nebo jestli usínání podpoříte ještě levandulí a dýcháním.

V každém případě vám přeji brzký klidný spánek a krásné sny.

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře