Číst knížky je přežitek? 7 důvodů, proč ne.

Jeli jsme autem za babičkou a syn na zadním sedadle zase koukal do mobilu. „Ty musíš hrát i v autě?!“ rozčiluju se. „Ale já si čtu,“ on na to. Naštěstí to nebyly jenom SMS-ky, ani příspěvky na facebooku, ale knížka.

 

Tak to je jediný moment, kdy mi mobil v ruce u syna nevadí. A nevadí mi ani to, že čte nejvíc fantasy knížky. Protože jakékoli čtení je pořádný fitko pro mozek a je až neuvěřitelné, kolik má pozitivních účinků!

1. Fantazie a představivost

Určitě jako první každého napadne, že rozvíjí fantazii a představivost. Když čteme, všechno si hned představujeme. Jak vypadají hrdinové knížky, jak prostředí, ve kterém se všechno děje, vžíváme se do jejich nálady, dokonce u toho sami míváme emoce. Mimochodem, právě naše fantazie a představivost nám moc pomáhá i při používání paměťových technik.

 

No, je pravda, že někdy díky naší představě knížky můžeme být i pěkně zklamaní. Fakt? A kdy? Když si nejdřív přečteme knížku, ve které si představíme všechno podle vlastní fantazie, a potom se jdeme podívat na její zfilmovanou podobu… To bývá většinou rozčarování, protože scénárista i režisér si dovolili mít úplně jinou představu než my.

 

Že to znáte to taky? Těšíme se na film, protože knížka se nám moc líbila, ale z kina odcházíme zklamaní. Někdo proto říká, že je lepší jít nejdřív na film a až potom si knížku přečíst. Jenže to pak přijde náš mozek o kus práce a my o tu báječnou možnost všechno si představit podle sebe, protože už automaticky při čtení přejímáme obrazy tvůrců filmu.

2. Myšlení a logika

Ale není to jenom o fantazii. V každé knížce musíme rozplést vzájemné vztahy postav, pochopit, proč co dělají, jak se chovají… Proto ten, kdo čte, si trénuje i myšlení a logiku. Líp rozumí textům, snadno pochopí jejich smysl .

 

Umí si logicky uspořádat informace, chápe vzájemné vztahy a snadno vystihne to nejpodstatnější. Taky snadněji řeší různé situace, protože má v knížkách hodně příkladů a z nich potom víc zkušeností. Že se vám na první pohled čtení knížek nezdálo tak efektivní?

 

3. Nové informace

Ve většině knížek se navíc dozvíme něco nového a k tomu ještě zábavným způsobem, takže si to líp pamatujeme. To potom začínají být pro nás konečně zajímavá, ve škole tak nudná, dějepisná fakta, protože tady jsou zasazená do příběhu a jsou nám jasnější všechny souvislosti.

 

Ale stejně tak dobře se můžeme dozvědět z příběhu, který je z dnešní doby, pro nás nové věci o stylu života v jiné zemi, o místních zvyklostech, zajímavosti o místě, na které bychom se chtěli podívat, o tom, co se kde jí, jak se kde lidé chovají… Prostě s každou přečtenou knížkou jsme o něco chytřejší.

 

4. Paměť a pozornost

Další plus pro čtení je procvičení si paměti. Pamatujeme si postavy, souvislosti, děj, abychom mohli další den pokračovat ve čtení a věděli, co se dělo před tím. A když chceme o knížce říct známým, taky musíme použít naši paměť.

 

Abychom si ale pamatovali třeba i články z novin nebo časopisů, měli bychom se vždycky na čtení soustředit, číst vědomě. Jinak se nám může stát, že si přečteme noviny a po jejich zavření vlastně ani nevíme, co v nich bylo. Takže je to jasné, čtením cvičíme i svoji pozornost.

 

5. Slovní zásoba

Dokonce si taky obohacujeme slovní zásobu. Snadněji se sami vyjadřujeme, lehce hledáme vhodná slova, pomáhá nám to při psaní. Ať už dopisů, prezentací, referátů, článků… nebo dětem ve škole při psaní slohu, které tak nejsou odkázané jenom na zkratky používané v chatu nebo SMS.

 

6. Pravopis a gramatika

Stejně tak se můžeme pravidelným čtením zlepšit i v pravopisu a gramatice, upevníme si některá slovní spojení, zvládneme líp ve škole tak většinou nenáviděný větný rozbor… Protože to, co vidíme v praxi, je lepší, než to, co slyšíme jako teorii ve škole.

7. Mozkové hemisféry

Navíc čtením zapojujeme obě mozkové hemisféry. Levá má totiž na starosti strukturu, logiku a pravá naopak představy, fantazii a emoce.

A když si čteme nahlas, pracuje nám ještě víc mozkových center.

 

No, to je ale fakt dost věcí, v čem nám čtení pomáhá, že jo? Tak jestli nemáte nějakou knížku zrovna rozečtenou, hned se na ně jděte podívat a jednu si z police vyberte 😉

 

Jo a jestli chcete svojí fantazii využít i pro lepší paměť, jak jsem psala na začátku, tak se podívejte na tento odkaz, kde se dozvíte víc o mnemotechnice, která mně osobně s pamětí pomáhá úplně nejvíc.

 

Helena Žahourová
Helena se specializuje na fungování paměti a ukazuje lidem, že si dokáží zapamatovat cokoli pomocí snadných a zábavných postupů.

Je autorkou dvou elektronických knih: 4 tipy, jak si už vždy pamatovat, kam jste dali klíče, kde máte mobil, pro co jdete... a Jak si lehce pamatovat díky jedné paměťové technice.

Více o Heleně si přečtěte zde >>>
Komentáře